امضا مصوبه خرید نفت ایران با روپیه بین تهران و دهلی تا چندروز آینده

چهارشنبه 9 آبان 1397 – 20:22

ایران و هند

تهران (نود و هشت پست) -وزیر نفت هند اعلام کرد که در راستای احیای مکانیزم تجارت با روپیه، به زودی مصوبه ای با ایران به امضا خواهیم رساند که طی آن دهلی‌نو برای تجارت با تهران از مکانیزم پرداخت با روپیه استفاده خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه نیوزی بی‌تی‌وی‌آی هند در صفحه خود در شبکه اجتماعی توئیتر با تایید این نیوز می‌نویسد: «دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند امروز (چهارشنبه 31 اکتبرف 9 آبان) اعلام کرد که به زودی با ایران توافقنامه‌ای مبنی بر احیای مکانیزم تجارت با روپیه به امضا خواهد رساند که بر اساس آن، مکانیزم پرداخت بین هند و ایران به روپیه تغییر خواهد کرد.»

این شبکه نیوزی هندی همچنین نوشته که متن این مصوبه در مجلس این کشور به پایان رسیده است و احتمالا طی چند روز آینده به امضا برسد. بانک مرکزی هند نیز با تاسیس شعب بانک پاسارگاد ایران در هند موافقت کرده است.

به گزارش نود و هشت پست، پیشتر وزیر نفت هند از تصمیم دهلی‌نو در مورد ادامه واردات نفت از ایران، بر اساس منافع ملی این کشور نیوز داده و اظهار کرد: «هند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به عنوان یک چالش درنظر می‌گیرد زیرا دهلی نو دارای روابط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران است.»

آمریکا پیش ازاین ازهمه کشورها ازجمله هند و چین خواسته بود تا واردات نفت خود از ایران را تا روز چهار نوامبر (13 آبان) متوقف کنند.

پرادهان با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی با ایران گفت: «منافع اقتصادی هند به کشورهای منطقه از جمله ایران وابسته است و دولت هند در باره خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران یک رویکرد جامع را به کار خواهد برد.»

سوشما سواراج، وزیر امورخارجه هند نیز پیشتر اعلام کرد که این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تبعیت نخواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا روز سه ‌شنبه (9 می، 18 اردیبهشت) اعلام کرد که به مشارکت کشورش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پایان خواهد داد. در پی این بیانیه، وزارت خزانه‌ داری آمریکا اعلام کرد بازگشت تحریم‌ها بعد از دوره‌های 90 و 180 روزه‌ای صورت خواهد گرفت که در جریان آن‌ها شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با ایران خود را به تدریج کاهش داده و خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. با این حال برخی کشورها از جمله هند این بیانات رئیس جمهور آمریکا را نادیده گرفته و به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *