درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی برای برخودر با عوامل نشر اکاذیب در حوادث اخیر

سه‌شنبه 6 فروردین 1398 – 14:35

گردهمایی مشترک معاونان و مشاوران وزیر و مدیران‌کل آموزش و پرورش استان‌ها

تهران (نود و هشت پست) – وزیر کشور اعلام کرد که به مراجع قضایی و دادستان گفته‌است با عوامل که با نشر نیوز دروغ و کذب به دنبال بزرگنمایی مشکلات مناطق سیل‌زده هستند، برخورد قانونی شود تا آرامش عمومی و روانی خسارت دیدگان تامین شود.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه دوشنبه در جلسه با علما و معتمدان اهل سنت و شیعه گلستان اظهار کرد: این استان سابقه چندین‌باره در وقوع سیلاب دارد که تمرکز کارشناسانه برای تهیه طرح‌های جامع مدیریت این پدیده طبیعی می‌تواند منجر به پایان بروز این حوادث و بهره‌برداری کامل از باران‌های شدید به سود توسعه استان باشد.

وزیر کشور گفت: تهیه طرح جامع مدیریت سیلاب برای استان سیل خیز گلستان با هدف کاهش خسارت‌های ناشی از بارش های شدید و به راه افتادن جریان سیل ضروری است.

او بیان کرد: در حادثه اخیر اگر سد نرماب در شرق گلستان به تکمیل و بهره‌برداری می‌رسید، می توانست مانع به راه افتادن جریان آب در رودخانه‌ها و وقوع سیل شود.

وزیر کشور در ادامه گفت: یکی از مهمترین موارد ضروری در رسیدگی به مناطق سیل زده گلستان، لایروبی گرگانرود در مسیر انتهایی و نزدیک به دریای خزر است که اجرای این طرح برای تخلیه سریع‌تر به نیروهای ارتش و سپاه واگذار شد.

رحمانی فضلی ادامه داد: جبران خسارت‌های سیل گلستان، یکی از نکات مهم و مورد توجه دولت است که در این راه، سازمان مدیریت بحران کشور موظف شده است در مدت 10 روز این خسارت‌ها را ارزیابی و به وزارت کشور ارائه کند.

او همچنین از برخی بدرفتاری ها در فضای مجازی در برابر عملکرد دولت در سیل گلستان گلایه کرد و گفت: برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به دنبال عقده‌گشایی سیاسی هستند و از هر فرصتی حتی نمایش رنج مردم برای جذب آرای بیشتر در صندوق های انتخابات دریغ نمی کنند.

وزیر کشور بیان کرد: نباید داغ مردم با تکرار و بازنشر تصاویر تلخ این‌گونه حوادث تازه‌ شود و آن‌ها را ناامید کرد چرا که با روضه‌خوانی و سیاه‌نمایی مشکل کشور برطرف نمی شود.

رحمانی فضلی افزود: مدیریت خسارت روحی و روانی، عنصر مهم مدیریت بحران‌های طبیعی و بلایای مانند سیل و زلزله است که نباید از آن غفلت کرد.

او گفت: به مراجع قضایی و دادستان گفته‌ام با عوامل که با نشر نیوز دروغ و کذب به دنبال بزرگنمایی مشکلات مناطق سیل‌زده هستند، برخورد قانونی شود تا آرامش عمومی و روانی خسارت دیدگان تامین شود.