نقد و نمایش «کافه لومیر» در پردیس چارسو

جمعه 30 آذر 1397 – 10:04

لومیر

تهران (نود و هشت پست) – «کافه لومیر» ساخته هو شیائوشین کارگردان تایوانی در باشگاه فیلم پردیس چارسو به نمایش و نقد درمی‌آید.

در ادامه مرور بر سینمای هو شیائوشین در بخش «یک فیلمساز، یک نگاه» که روزهای یکشنبه برگزار می‌شود، فیلم «کافه لومیر» محصول سال2003(تایوان – ژاپن) به مدت 103 دقیقه در سالن شماره 2 باشگاه فیلم پردیس چارسو به نمایش و نقد درمی‌آید.

«کافه لومیر» اولین فیلمی بود که هوشیائوشین را جایی دور از تایوان، همان سرزمین مادری‌اش در پشت دوربین می‌نشاند. این بار توکیو به مرکز تصویر کشیده می‌شد تا با احضار فیلم‌هایی از یاسوجیرو ازو، فیلمساز محبوبش در بزرگداشت صدمین سالگرد تولدش و به دعوت کمپانی «شوچیکو» نمایشگر تجربه‌ای شود که به زبان جیم.هوبرمن همچون وارونه‌سازی آن فیلم‌ها است: از شکل انداختن درام خانوادگی ازو، و مرکزیت‌بخشیدن به آنچه او در زمان‌های مرده در پاساژها و البته در جزییاتِ قاب‌ها انجام می‌داد. و البته این‌ها برای فیلمسازی به هوشمندی هو تازه نقطه‌ی آغازی بود برای هر چه دورتر شدن از سینمای ازو و رسیدن به سرگشتگی یوکو، دختری جوان میانِ تاریخ (کشف و جستجوی جیانگ ونی آهنگساز تایوانی)، خانواده (رابطه‌ای که بیش از کلام در سکوت شکل می‌گرفت)، بارداری (حسی از مادرانگی در عینِ دوری از مفهموم خانواده‌ی سنتی) و قطارهای شهری. و هو آن‌چنان رها و سبکبال میان خطوط کمرنگ داستانی و فضای معمارانه‌ی فیلمش حرکت می‌کرد که گویی رسیدن به این تعادل درست همان کشف جوهر درونیِ سینمای اوست.

نمایش و نقد فیلم «کافه لومیر» روز یک شنبه 2 دی ماه 97 ساعت 17:30 در پردیس سینمایی چارسو به آدرس خیابان جمهوری، تقاطع پل حافظ، بازار چارسو، طبقه پنجم، سالن شماره 2 پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *