معرفی 2 هزار نفر از مشمولان لیسانس و بالاتر به شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان امسال

موسی کمالی

تهران (نود و هشت پست) – رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که تا پایان سال جاری حدود 2 هزار نفر از مشمولان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، به شرکت‌های دانش بنیان معرفی می‌شوند.

به گزارش پایگاه نیوزی پلیس، سردار موسی کمالی با بیان این مطلب که به کارگیری سربازان در شرکت‌های دانش بنیان، در راستای برنامه‌های مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه است، اظهار کرد: به منظور تجربه‌اندوزی و مهارت‌افزایی کارکنان وظیفه دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، از سوی ستاد کل نیروهای مسلح تلاش‌هایی صورت گرفته است و با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری تا پایان سال 97 حدود دو هزار نفر از مشمولان واجد شرایط به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی می‌شوند.

سردار کمالی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های سربازی به منظور اشتغال و کارآفرینی، بیان داشت: معرفی مشمولان به شرکت‌های دانش‌بنیان در سه گروه صورت گرفته است که دسته اول محققان هستند که تاکنون حدود 100 نفر به صورت آزمایشی به شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده‌اند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در تشریح شرایط محققان گفت: به کارگیری مشمولان محقق در شرکت‌های دانش‌بنیان، رویکرد جدید خدمت سربازی است یعنی دانشجویان محصل در مقطع فوق لیسانس و یا فارغ‌التحصیلان مقاطع بالاتر می‌توانند از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان پروژه دریافت کنند و پس از بررسی پروژه آنان از سوی کمیته ارزیابی، میزان کسر خدمت آنان تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: گروه دوم این طرح، اعضای تاثیرگذار در شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که طبق تفاهم‌های صورت پذیرفته به صورت آزمایشی، حدود 500 نفراز مشمولان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته‌اند که افراد مذکور می‌توانند مدت خدمت سربازی خود را به مدت 24 ماه در این شرکت‌ها سپری کنند.

سردار کمالی درباره دسته سوم نیز گفت: با موافقت فرمانده معظم کل قوا شرایطی ایجاد شده است که کارکنان وظیفه متخصص دارای مدرک لیسانس و بالاتر، بتوانند 6 ماه آخر خدمت سربازی خود را در شرکت‌های دانش بنیان سپری کنند که ضوابط اجرایی این تفاهم‌نامه از سوی ستاد کل در حال تهیه و ابلاغ است؛ همچنین مدت خدمت سربازی این دسته از مشمولان متناسب با محل خدمت قبلی سرباز است یعنی اگر سرباز امریه بوده 24 ماه و اگر به عنوان سرباز عادی در نیروهای مسلح خدمت کرده،ر21 ماه مدت خدمت وی خواهد بود.

سردار کمالی گفت: مشمولان باید برای اطلاع بیشتر از شرایط این طرح و ثبت نام به سایت معاونت علمی ریاست جمهوری با عنوان «سینا-سامانه یکپارچه مدیریت» به نشانی https://sina.bmn.ir مراجعه کنند.

صدورگواهینامه اشتغال به کار برای کارکنان وظیفه

این مقام مسئول بیان کرد: کارکنان وظیفه‌ای که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین‌تر هستند با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در رشته‌های مختلف مهارت کسب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما براین است که تا پایان سال جاری برای کارکنان وظیفه علاوه بر کارت پایان خدمت و گواهینامه مهارت آموزی، گواهینامه جدیدی با عنوان گواهی اشتغال به کار نیز صادر شود که شناسه‌ای از سابقه خدمتی فرد خواهد بود.

تعویق تاریخ اعزام به خدمت مشمولان پروژه‌های تحقیقاتی تا 6 ماه

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی از تاریخ فراغت از تحصیل، به مدت یکسال مهلت دارند تا وضع خدمت سربازی خود را مشخص کنند، مشمولانی که تمایل به گذراندن خدمت سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان دارند، باید حداکثر ظرف مدت چهار ماه قبل از اتمام مهلت یک ساله برای ثبت نام در شرکت‌های دانش‌بنیان یا دریافت پروژه تحقیقاتی اقدام کنند و در صورتی که حین انجام پروژه، موعد معرفی و تعیین تکلیف آنان رسیده باشد، باید برای اعزام به خدمت اقدام کرده و از طریق نیروی به کارگیرنده، حداکثر تا 6 ماه اعزام به خدمت خود را تمدید کنند.

سردار کمالی درباره نحوه دریافت کارت پایان خدمت برای مشمولان این طرح گفت: مشمولانی که به دستگاه غیر نظامی واگذار می‌شوند، از طریق یکی از نیروهای ارتش، سپاه یا ناجا مامور هستند و هیچ یک از دستگاه‌های غیر نظامی قادر به صدور کارت پایان خدمت برای آنها نیستند.

وی در ادامه افزود: دستگاه امریه در سه ماهه آخر خدمت مشمول، گزارشی به سازمان آموزش دهنده ارسال می‌کند و سازمان آموزش دهنده از طریق سامانه وظیفه عمومی برای آنان تقاضای صدور کارت کرده و در نهایت کارت پایان خدمت از سوی سازمان وظیفه عمومی صادر می‌شود.

کمالی بیان کرد: کلیه مشمولانی که در شرکت‌های دانش‌بنیان به کارگیری می‌شوند، باید دوره آموزش رزم مقدماتی را سپری کنند.

این مقام ارشد نظامی افزود: مشمولانی که پروژه تحقیقاتی دریافت کرده‌اند اگر پروژه تحقیقاتی، کل مدت خدمت سربازی یعنی 19 ماه را پوشش دهد؛ پس از اتمام پروژه و گذراندن دوره آموزش رزم مقدماتی، معرفی به صدور کارت پایان خدمت خواهند شد، البته 90 درصد پروژه‌های مشمولان کمتر از 19 ماه است که این دسته از مشمولان با اتمام پروژه، آموزش نظامی می‌بینند و مدت باقی مانده را در همان جایی که پروژه را انجام داده‌اند خدمت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *