اقتصاد اشتراکی در وضع تحریم مانع هدر رفت منابع می‌شود

پنج‌شنبه 26 مهر 1397 – 07:06

جهرمی

تهران (نود و هشت پست) – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اقتصاد اشتراکی مفهوم جدیدی در حوزه اقتصاد دیجیتال است، می‌گوید اقتصاد اشتراکی می‌تواند در وضع تحریم از اتلاف منابع کشور جلوگیری کند.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ‘محمدجواد آذری جهرمی’ در نخستین کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش با رویکرد توسعه در دانشگاه خاتم با اشاره به اینکه اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم با سرعت بسیار بالایی درحال وقوع است، افزود: در این وضع علوم بین رشته‌ای و اتصال علوم مختلف با زنجیره فناوری اطلاعات امکان‌پذیر می‌شود.
وی ادامه داد: فناوری اطلاعات به عنوان یک واحد سازمانی دیگر معنی ندارد بلکه باید مفهوم اصلی در هر سازمان شود.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه، یکی از مفاهیمی که اقتصاد دیجیتال مطرح می‌کند اقتصاد اشتراکی است، بیان کرد: امروز که کشور ما با تحریم‌های ظالمانه و کمبود منابع برای سرمایه‌گذاری روبرو است، اقتصاد اشتراکی می‌تواند به عنوان یک راه حل برای بیرون رفتن از این شرایط مطرح شود البته کشورهایی که در لبه فناوری هستند نیز به این سمت حرکت می‌کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: هم اکنون در کشور ساختارهای موازی و پروژه‌هایی داریم که سازمان‌ها می‌توانند ظرفیت این پروژه‌ها را در اختیار یکدیگر قرار دهند.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در کشور انجام شده است، گفت: امکان دارد ضریب بهره‌برداری از این پروژهها در نهایت 30 درصد باشد درصورتی که سازمان دیگری هم به دنبال انجام چنین کاری است که باعث هدر رفت منابع کشور می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: ضرورت دارد به لحاظ تئوری به مفهوم اقتصاد اشتراکی پرداخته شود و مصادیق آن تبیین و مطالبه شود.
آذری جهرمی استفاده اشتراکی از ظرفیت‌ها را راه حل مناسبی عنوان کرد و گفت: اقتصاد اشتراکی نیاز به شیوه و مدل دارد و باید ببینیم مدیریت در این شیوه چگونه است.
وی با اشاره به سیستم بانکداری کشور به عنوان یک نمونه در حوزه مدیریت منابع، افزود: تمام بانک‌های کشور هر کدام برای خود دیتاسنتری دارند که بسیاری از آنها در شرایط غیراستاندارد است و در حد بسیار ناچیزی از ظرفیت این دیتاسنترها استفاده می‌شود درصورتی که این ظرفیت‌ها قابل اشتراک‌گذاری بین بانک‌ها است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ضرورت درک و فهم این موضوع در مدیران تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در آموزش‌های خود باید به این موضوع پرداخته شود که چگونه مدیران بردارهای هم جهت ترسیم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *