ترخیص کالاهای اساسی در گمرک ۲۴ ساعته شد

شنبه 22 دی 1397 – 10:07

مهدی میراشرفی

تهران (نود و هشت پست) – رییس کل گمرک با بیان اینکه ترخیص کالاهای اساسی شبانه‌روزی شده است می‌‌گوید که در ۹ ماهه نخست امسال گمرک ۱۵ هزار میلیارد تومان، بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده وصولی از کالاهای وارداتی درآمد داشته است.

به گزارش گمرک، مهدی میراشرفی با اعلام این نیوز گفت: در خصوص درآمدهای پیش‌بینی شده برای بودجه ۹۸، نظرهای کارشناسی خود را به مجلس اعلام کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در ۹ ماهه گذشته، ‌ گمرک بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است، افزود: از این میزان ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به طور نقدی و ۶ هزار میلیارد تومان به صورت ضمانت‌نامه بوده است.

میراشرفی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال یک هزار و ۳۳۹ قلم کالا ممنوعیت واردات دارد و عمده این کالاها، کالاهای با ماخذ بالا بوده است امید داریم بیش از ۸۰ درصد درآمدهای مصوب وصول شود.

وی در خصوص درآمد گمرک در بودجه سال آینده، گفت: درآمدی که گمرک مکلف می‌شود وصول کند باید یک درآمد کارشناسی و واقعی باشد تا در بحث وصول به مشکل نخوریم؛ یک هزار و ۳۳۹ قلم کالای ممنوعه، عمدتا ماخذ بالا دارند و ممکن است در سال آینده، خودرو نیز مشمول این قانون شود بنابراین باید درآمد ما بر مبنای واقعیت باشد.

میر اشرفی افزود: ما در این خصوص، نظرهای کارشناسی خود را به مجلس اعلام کرده‌ایم. رییس کل گمرک همچنین با اشاره به نحوه ترخیص کالاها از زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا، گفت: از ۱۳ آبان تا ۱۰ روز پیش ۶ میلیارد دلار ترخیص کالا داشته‌ایم. در بحث واردات کالاهای اساسی نیز به صورت شبانه‌روزی در حال کار هستیم.